
Hra Dáma
Hra dáma je skupina strategických stolových hier pre dvoch hráčov, ktoré zahŕňajú diagonálne pohyby jednotných partií a povinné zachytenie skokom cez súperove figúrky. Dáma sa vyvinula z hry alquerque. Najobľúbenejšie sú také, ktoré sa hrajú na 8×8 šachovnici prípadne na šachovnici s rozmermi 10×10. Ale napríklad kanadská dáma sa hrá na doske až 12×12.
Variantná verzia 8×8 bola v roku 2007 prenesená tímom kanadského počítačového vedca Jonathana Schaeffera aj na virtuálnu verziu. Zo štandardnej štartovacej pozície môžu obaja hráči uhrať remízu alebo dokonalou hru.
Hru Dáma hrajú dvaja protivníci na protiľahlých stranách hernej plochy. Jeden hráč má tmavé kúsky, druhý má svetlé figúrky. Hráči sa striedajú. Hráč nesmie presunúť súperovu figúrku. Pohyb pozostáva z posunutia figúrky diagonálne na susedné neobsadené políčko. Ak priľahlý štvorec obsahuje súperovu figúrku a štvorček bezprostredne za ňou je prázdny, môže byť súperova figúrka zachytená a odstránený z hry skokom cez ňu.
Používajú sa len tmavé štvorce kockovej dosky. Figúrka môže prechádzať iba diagonálne na neobsadený štvorec. Zachytenie je povinné vo väčšine oficiálnych pravidiel, hoci niektoré zmeny pravidiel umožňujú dobrovoľné zachytenie. Takmer vo všetkých variantoch prehráva hráč, ktorý nemá zostávajúce figúrky, alebo sa nemôže pohybovať v dôsledku zablokovania hry.
Mnohé súperové figúrky môžu byť zachytené jedným ťahom za predpokladu, že sa to uskutoční postupnými skokmi jednou figúrkou. Tieto skoky nemusia byť v tej istej línii, ale môžu zmeniť diagonálny smer. V anglickom koncepte môžu skákať len dopredu, v medzinárodných a ruských konceptoch môžu tiež skákať diagonálne späť.
Hra v medzinárodnom koncepte obsahuje lietajúceho kráľa. Keď človek dosiahne riadok kráľov, ktorý predstavuje najdlhší riadok vpredu, stáva sa kráľom a táto figúrka je označená umiestnením ďalšej figúrky na jej vrchol a získava ďalšie právomoci vrátane schopnosti pohybovať sa dozadu a vo variantoch, v ktorých už tak nemôžu urobiť zachytiť figúrku i spätne. Rovnako ako normálne figúrky, kráľ môže robiť postupné skoky v jednom kole za predpokladu, že každý skok zachytí nepriateľa alebo iného kráľa.
V medzinárodnom ponímaní sa králi (tiež nazývaní lietajúci králi) pohybujú v akejkoľvek vzdialenosti pozdĺž odblokovaných uhlopriečok a môžu zachytiť súperovu figúrku na akúkoľvek vzdialenosť, tak že preskočia na niektoré z neobsadených námestí bezprostredne za ním. Vzhľadom k tomu, že figúrky zostávajú na doske až do ukončenia ťahu, je možné dosiahnuť polohu v pohybe s viacerými skokmi, kde je lietajúci kráľ zablokovaný od zachytenia ďalšou figúrkou, ktorá už bola preskočená a vyradená.
Lietajúci králi sa nepoužívajú v anglickom koncepte, kde tieto výhody sú dostupné už obyčajným figúrkam. Je zaujímavé, že v skoro každej krajine sa vytvorili vlastné pravidlá tejto jednoduchej hry, rovnako ako aj vlastné pomenovanie figúrok. Vo väčšine európskych krajín hovoríme o dámach a nie o kráľoch a o figúrkach ako o pešiakoch.
Slovenská dáma ako taká neexistuje, poznáme len českú dámu. Má podobné pravidlá ako klasická dáma, ale namiesto klasických 8 figúrok má hráč k dispozícií na začiatku až 12 pešiakov. Taktiež sa tu na rozdiel od šachu používajú obyčajné kamene ako figúrky a nie šachové figúrky. Platí pravidlo, že ak hráč má na svojej šachovnici dámu, má táto vždy prednosť. Hráč prehrá ak stratí všetky svoje figúrky.